Zima w Polskich góra ostatnio nie rozpieszcza, nie zawsze udaje się dopasować urlop lub długi weekend do panujących warunków. Trasy narciarskie w większości są sztucznie naśnieżane, co umożliwia swobodne korzystanie z infrastruktury, jednak wtedy nie można liczyć na zimową aurę.
W Europie jest wiele miejsc z zadbanymi, zawsze ośnieżonymi trasami narciarskimi z pięknymi widokami krajobrazowymi nienaruszonej przyrody, do tego z gwarancją słonecznej pogody.

Możliwości jest wiele, same Alpy, których stoki sięgają miejscami powyżej 3000 metrów, występują w czterech krajach, Austrii, Francji, Niemiec i Włoch, do tego niezliczona ilość wyciągów, które bez przeszkód pozwalają dostać się na górną stację. W alpach, warunki narciarskie są doskonałe również w kwietniu, co oczywiście jest ogromną zaletą.

W rejony Alp można dostać się na kilka sposobów, każdy ma swoje pozytywne i negatywne strony. Podróż własnym samochodem ma tą zaletę, że cały czas mamy auto do dyspozycji, nie jesteśmy ograniczeni w stosunku do ilości bagaży i sprzętu narciarskiego, jednak czas spędzony za kierownicą, to około 15 godzin, co może być bardzo męczące. Alternatywą jest dojazd autokarem, nie trzeba wtedy samemu kierować pojazdem, najwygodniejszym natomiast sposobem podróżowania, niewątpliwie jest samolot, jednak tu należy pamiętać o dodatkowym miejscu na narty lub deskę snowboardową. Wcześniejsze zaplanowanie wyjazdu i tym samym wykupienie biletu lotniczego, daje możliwość zaoszczędzenia kilka złotych, w każdym razie czas podróży skraca się do nawet 1,5 godziny.

Każdy wyjazd w dalszą podróż, niesie za sobą swego rodzaju ryzyko uszczerbku na zdrowiu, a takie sporty jak narty czy snowboard dodatkowo narażają na kontuzje lub nawet złamania. W Polsce mamy ubezpieczenie ZUS, natomiast poza granicami naszego kraju nasze ubezpieczenie już nie działa. Dlatego warto pomyśleć także o ubezpieczeniu dodatkowym, leczenie za granicą może być dosyć kosztowne. Warto też ubezpieczyć bagaż, który może się zgubić, zwłaszcza podczas podróżowania samolotem lub autokarem.

Należy też zwrócić uwagę na obostrzenia związane z covid-19, w roku 2020 stoki w Alpach były zamknięte, w roku w 2021 już większość kurortów i ośrodków narciarskich było czynnych. Jednak w niektórych przypadkach cały czas obowiązują ograniczenia w ilości osób lub po prostu należy zakrywać usta i nos maseczką, nie może być komin czy inna chusta.

Największy i najbardziej znany na świecie kompleks narciarski leży we Francji, Les 3 Valees czyli najprościej 3 doliny. Położony jest na terenie Parc National de la Vanoise w sercu Alp na wysokości od 1100 do 3230 m n.p.m i zimą zapewnia niesamowite warunki narciarskie, 600 km bardzo dobrze przygotowanych tras o różnym stopniu trudnosci oraz wygodę i odpoczynek dzięki doskonale zorganizowaonej infrastrukturze. Na kompleks składa się 7 ośrodków narciarskich: Courchevel, Meribel, Brides-les-Bains, Les Manuires, Saint-Martin-de-beliville, Val Thorens, Orelle. Do dyspozycji jest około 600 km tras zjazdowych i 160 wyciągów i kolejek.
Oprócz tras zjazdowych do dyspozycji jest 120 km tras pod narty biegowe, kilkadziesiąt snowparków, 9 torów saneczkowych, oprócz tego są trasy do wędrówek na rakietach śnieżnych.
Poza trasami zjazdowymi, 3 Doliny zapraszają również do skorzystania z oferty rekreacyjnej np. spacery, zakupy w licznych kawiarniach, restauracjach i sklepach, barów oraz klubach nocnych.

Największa na świecie dolina narciarska położona jest w Austrii i rozciąga się na wysokości od 630 m do 3250 m n.p.m. Kompleks Zillertal, to 535 km świetnie przygotowanych tras narciarskich z licznymi atrakcjami oraz pięknymi widokami, szybki transport zapewnia 180 najnowocześniejszych wyciągów. Zillertal podzielony jest na 4 obszary narciarskie: Fügen-Kaltenbach, Zillertal Arena, Mayrhofen-Hippach, Tux-Finkenberg.
Zillertal zapewnia wiele różnych atrakcji takich jak: Snowparki, Freeriding, Nocne jazdy, 125 km tras narciarstwa biegowego, 45 km tras saneczkarskich. Restauracje położone na stokach oferują między innymi tradycyjne Austriackie potrawy. We wszystkich regionach Zillertal znajduje się mnóstwo sklepów i wypożyczalni sprzętu. Można skorzystać ze szkoły narciarskiej oraz punktów opieki nad dziećmi.

Wspaniałe górskie krajobrazy ze szczytami o niepowtarzalnych kształtach uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo przyrody, to Dolomity, Południowy Tyrol. Znajduje się tam ośrodek narciarski Tre Cime / 3 Zinnen Dolomites, położony pomiędzy stokami gór Helm, Stiergarten i Rotwand, który oferuje 115 km wspaniałych tras o różnej trudności. Sprawne poruszanie się zapewniają liczne wyciągi i kolejki w tym 6 gondolowych, które obsługują trasy zjazdowe od wysokości 1200 m do 2033 m n.p.m.
Jednym z większych priorytetów jest kuchnia regionalna, polecane są alpejskie dania kuchni śródziemnomorskiej, makarony i pierogi, które podawane są przez samych właścicieli chat.
Można korzystać również z tras na narty biegowe, wycieczki skiturowe, stoki do jazdy na sankach oraz wycieczki piesze z rakietami śnieżnymi. Najmłodsi mogą wziąć udział w lepieniu gigantycznych bałwanów.

Słynnym z Turnieju Czterech Skoczni miasteczko Garmisch-Partenkirchen w Niemczech, to największy ośrodek sportowy Alp Bawarskich położonych na wysokości 720 m n.p.m. Sezon narciarski w tych jest rekordowo długi, ponieważ od listopada aż do maja leży śnieg. Narciarze mają do dyspozycji 54 kilometry tras o różnym stopniu trudności.
Niedaleko Garmisch-Partenkirchen, znajduje się inny duży ośrodek narciarski, Garmisch-Classic. Oferuje 40 km tras zjazdowych na wysokości od 732 m do 2050 m n.p.m. 10 km, to trasy trudne, natomiast 18km to trasy średnia oraz 12 km łatwych.
Alpy Bawarskie oferują również wiele zabytków, które warto zobaczyć, szczególnie trzy zamki wybudowane w Bawarii dla króla Ludwika II: Neuschwanstein, Linderhof oraz Herrenchiemsee,
warto również pojechać do Monachium.

Możliwości jest bardzo dużo, z Polski do francuskich Alp będzie najdalej, jednak samolotem podróż powinna minąć dosyć szybko i wygodnie. Niewątpliwie najbliżej będzie do Austrii, a jeszcze bliżej do Niemiec, wszystko zależy od zasobności portfela, jak również możliwości podróżowania. W każdym razie Alpy to gwarancja śniegu na stokach i idealnej pogody, najnowocześniejsza infrastruktura oraz niezliczone kilometry świetnie przygotowanych tras zjazdowych. Dodatkowo miłośnicy nart biegowych czy sanek również znajdą coś dla siebie.
Każdy ośrodek oferuje szkołę nauki jazdy na nartach i snowboardzie oraz zajęcia dla dzieci, dla osób bez sprzętu także wypożyczalnie.