Trzęsacz należy do grona najciekawszych miejscowości nad polskim morzem.

Jego głównymi atrakcjami są pozostałości średniowiecznej świątyni oraz malownicze klify.

Trzęsacz – miejscowość pożerana przez morze

Obecnie większość turystów swoje pierwsze kieruje ku ruinom kościoła – jego jedyną ocalałą ścianę można podziwiać się na szczycie urwiska, górującego nad plażą w centrum Trzęsacza. Tutaj znajdziesz dwie legendy dotyczące ruin zamku w Trzęsaczu. Warto jednak wiedzieć, że kiedy został on wzniesiony, znajdował się on kilka kilometrów od morskich brzegów. Niestety, działanie fal na tym odcinku wybrzeża ma wybitnie niszczycielski charakter. Powodowało to stopniowe osuwanie się kolejnych fragmentów lądu w przepaść.

Sytuacja zaczęła być naprawdę groźna w XVIII wieku, kiedy to w wyniku opisanego procesu dawne centrum Trzęsacza znalazło się w pobliżu brzegu morskiego. Podjęto wówczas próbę walki z żywiołem i ratowania kościoła, która nie przyniosła jednak efektów. W sto lat później znajdował się on zaledwie kilku metrów od urwiska, a kiedy w roku 1874 odprawiono w nim ostatnią mszę, odległość świątyni od morza wynosiła mniej niż metr. Ostateczna jej zagłada nastąpiła na przełomie XIX i XX wieku. Do czasów współczesnych dotrwała jedynie jedna ze ścian tej budowli, która stała się największą atrakcją turystyczną Trzęsacza.

Jednak nie tylko sławny kościół sprawia, że każdego roku do miejscowości tej przybywają tysiące turystów. Wielu z nich przyciąga również widok malowniczych klifów. Trzęsacz jest bowiem jednym z nielicznych w naszym kraju miejsc, gdzie można podziwiać tak spektakularne efekty zjawisk abrazyjnych. W pobliżu pozostałości kościoła znajdziemy najlepsze warunki do ich obserwacji, bowiem zlokalizowane tu zejście na plażę przekształcono w rodzaj platformy widokowej – można z niej podziwiać ruiny kościoła, klify oraz nowoczesne systemy zabezpieczeń brzegu, chroniące obecnie Trzęsacz.

Ciekawostką jest też fakt, że do Trzęsacza można dostać się w sezonie niezwykłym środkiem transportu – kolejką wąskotorową. Trasa linii przebiega przez wiele miejscowości, popularnych wśród turystów – nie powinien więc dziwić nikogo fakt, że wielu spośród nich wybiera taki właśnie, nietypowy sposób dotarcia do tutejszych atrakcji.