Wielkie Piramidy Starożytnego Egiptu zawsze zasługiwały na podziw i szacunek zwykłych ludzi. Piramida Cheopsa, która jest niesamowitym okazem architektonicznym powstała około 2560 roku p.n.e.  Mając imponującą wysokość 146,5 metra, była najwyższym budynkiem na świecie przez około 3800 lat.

Wielka Piramida została zbudowana jako grobowiec władcy Khufu (z greki Cheops), drugiego faraona IV dynastii. Pomimo tej monumentalnej budowli, jedyną podobizną faraona, jaką archeologom udało się odnaleźć, jest mała statua o wysokości zaledwie 8 cm, znaleziona na początku XX wieku.

Piramida Cheopsa – mistrzostwo konstrukcji

Piramida ta została zbudowana na uprzednio uformowanej płaskiej powierzchni, która była prawie idealnie pozioma. Końce podstawy tworzą niemal idealny kwadrat, z rogami zorientowanymi pod kątem prostym w kierunku północnym, południowym, wschodnim i zachodnim.

Znajdująca się pośrodku piramidy komora królewska, jest wyposażona w coś w rodzaju systemu wentylacyjnego. Ma około 7 metrów wysokości i jest specjalnie połączona dwoma wąskimi kanałami rozciągającymi się od ściany północnej i południowej. Egiptolodzy od dawna wierzyli, że były to szyby wentylacyjne zaprojektowane tak, aby dostarczać świeże powietrze do tej ciasnej przestrzeni. Jednak to założenie zostało porzucone przez ekspertów: kanał był prawdopodobnie używany do celów rytualnych, a nawet astronomicznych. W XXV wieku przed naszą erą istniał tunel prowadzący na południe. Prawdopodobnie wskazuje na gwiazdę Oriona Alnitak (Zeta w Orionie).

W portalu https://skyscrapers.pl/ znajdziesz więcej artykułów o cudach architektonicznych z całego świata.

W Wielkiej Piramidzie w Gizie nie znaleziono żadnych mumii ani szczątków. Co ciekawe, mumii nigdy tam nie było, przez co jest mało prawdopodobne, że piramida została splądrowana w odległej przeszłości. W roku 820 Arabowie po raz pierwszy odwiedzili egipskie piramidy. Jedyną rzeczą pozostałą w piramidzie była pusta skrzynia w komnacie króla.