Dinant to jedno najbardziej malowniczych miast, jakimi może się pochwalić Belgia. Wycieczki po jego terenie sprawią wiele radości miłośnikom pięknych widoków, nie brak tu również ciekawych zabytków architektury, które w ciekawy sposób przypominają o długiej historii tego miasta. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Dinant w pigułce


Dinant to niewielkie miasto, leżące w południowej części Belgii, tuż przy granicy z Francją. Wielkim walorem jest piękna okolica, a w lokalnym krajobrazie ważne miejsce zajmuje dolina rzeki Mozy oraz potężne klify, które opadają w stronę tej rzeki. Samo miasto może się pochwalić klimatem typowym dla starego miasta, w którego przeszłości nie brak ważnych dat. Wiadomo, że spora osada w tym miejscu istniała już w okresie rzymskim, wiadomo też, że w XI wieku miasto to znalazło się w rękach biskupów Liège, pod których zwierzchnictwem pozostawało aż do XVIII wieku. Do dziś o długiej historii miasta przypominają nam liczne zabytki, dzięki którym można tu spędzić czas nie tylko w przyjemny, ale i w pożyteczny sposób.

Co warto zwiedzić w tym mieście?


Najcenniejszym zabytkiem tego miasta jest gotycka Kolegiata Najświętszej Marii Panny, której miłośnicy sztuki sakralnej nie bez powodu poświęcają tak wiele uwagi. Swą obecną formę zyskała ona w XIII wieku, warto jednak pamiętać, iż wzniesiono ją na fundamentach starszej świątyni. W czasie wizyty w tej części Belgii warto też zwrócić uwagę na górującą nad miastem cytadelę. Choć jej obecna forma jest efektem rozbudowy przeprowadzonej w początkach XIX wieku, zabytek ten może się pochwalić historią sięgającą XI stulecia. W mieście tym warto również zwrócić uwagę na malownicze uliczki oraz wybrać się na wycieczkę do jaskini Merveilleuse – jednej z największych jaskiń na terenie Belgii. Wizyta w jej wnętrzu każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń, stanie się też wyjątkową okazją do nacieszenia się widokiem wspaniałych stalagmitów i stalaktytów.

W takich miastach, jak Dinant, nudzić się nie można. Kto w czasie wycieczki po Belgii zajrzy na teren tego miasta, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem cennych zabytków oraz spędzić czas w wyjątkowym otoczeniu. To miasto zachwyca, a wspomnienia z wizyty na jego terenie na długo zapiszą się w pamięci każdego miłośnika podróży.