Keszthely to ciekawa miejscowość, która może oczarować każdego miłośnika pięknych zabytków oraz niezapomnianych widoków. To jedno z popularniejszych letnisk, jakimi mogą nas oczarować Węgry. Keszthely to dostęp do Balatonu, doskonałe zagospodarowanie oraz ciekawa historia, o której przypominają tutejsze zabytki. Co warto wiedzieć o tym mieście?

Keszthely może się pochwalić wieloma pięknymi budowlami, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje gotycki kościół z końca XIV wieku, dumnie wznoszący się przy rynku. To cenny skarb sztuki sakralnej, który może się pochwalić zarówno ciekawą sylwetką, jak i pięknym wnętrzem. Wspaniałe freski, uznawane jedne z największych i najlepiej zachowanych w całych Węgrzech, mogą tu oczarować każdego, warto zatem zajrzeć do tej świątyni. Kolejną budowlą, z której Keszthely może być dumne, to pałac rodu Festetics. Budowla ta jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tej części Węgier, co dziwić nie powinno. Rezydencja ta urzeka zarówno swą formą, jak i rozmiarami. Wznoszona od połowy XVIII wieku, stanowi jedną z największych budowli pałacowych na terenie Węgier. Na zwiedzających czeka tu 101 pomieszczeń, mogących się pochwalić reprezentacyjnym charakterem i ciekawym wyposażeniem, przy czym największe wrażenie na zwiedzających robi dwupoziomowa biblioteka. Pałac ten przyciąga również rozległym ogrodem, palmiarnią oraz powozownią. Dumą tego miejsca jest też okazała makieta kolejowa, zaliczana do grona największych atrakcji tego typu w całej Europie.
Keszthely może się też pochwalić ciekawymi muzeami, które zaskakują i swą tematyką, i ekspozycjami. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest tu Muzeum Marcepanu, ciekawymi zbiorami przyciąga też Muzeum Lalek. Kto w czasie wycieczki po tym mieście chce poszerzyć swą wiedzę na temat świata fauny i flory, ten koniecznie powinien odwiedzić Muzeum Balatonu, z kolei dorosłych może zainteresować Muzeum Erotyczne Panoptikum.

W mieście tym nie brak również miejsc idealnych do wypoczynku i rekreacji. Spacery po Parku Helikon, wypoczynek nad Balatonem kuszącym pięknymi plażami – oto kolejne propozycje dla tych, którzy postanowią spędzić wczasy na terenie Węgier.